Dan dijabetesa
14.11.2012. AdaDijabetes se danas ubraja među najčešća endokrinološka oboljenja, sa prevalencom u stalnom porastu (naročito u razvijenim zemljama sveta). To je posledica modernog stila života i povećanja broja spoljašnjih etioloških činilaca, među kojima se posebno izdvaja gojaznost.
Tip 1 je najteži oblik šećerne bolesti i nastaje jer ćelije pankreasa (beta ćelije) u veoma maloj količini proizvode, ili uopšte ne proizvode insulin. Može nastati u svim starosnim dobima, ali u najvećem broju slučajeva se sreće kod dece i omladine. Terapija insulinom se primenjuje od prvog dana. Stroga (samo)kontrola, dijeta i fizička aktivnost su obavezni deo terapije.
Tip 2 je najrasprostranjeniji oblik šećerne bolesti, kako u nas, tako i u svetu. Pankreas osoba obolelih od tipa 2 proizvodi insulin, ali u nedovoljnoj količini, ili je organizam stvorio rezistenciju (imunitet) na hormon insulina. Sreće se kod svih uzrasta, ali u najvećem broju kod odraslih (preko 40. godine), gojaznih i osoba starije dobi. Savremeni način življenja i svakodnevni tempo veoma pogoduju razvoju ovog tipa šećerne bolesti. Terapija je kombinovana - samo dijeta, ili dijeta i oralni antidijabetici (tabletirani lekovi), lekoviti čajevi kao pomoćno sredstvo, u svim slučajevima uz umerenu fizičku aktivnost. Ukoliko ova terapija ne pokazuje povoljne rezultate, primenjuje se insulinska terapija, sa mogućnošću uključivanja i oralnih antidijabetika.
U Srbiji ima preko miliona obolelih, ali za mnoge se i nne zna, jer ljudi slabo kontolišu svoj šećer u krvi. Normalne vrednosti su 3.9 -6.1 mmol/l ujutro na tašte. Ukoliko i posle 8 sati od zadnjeg jela ima vrednosti preko 7 mmol/l smatra se osoba dijabetičarem, ili ako je bilo kada merene su vrednosti kod njega preko 11 mmol/l.
Ispred šaltera u Domu zdravlja Ada u jutarnjim časovima 14. novembra naši radnici su izmerili svim zainteresovima šećer u krvi i krvni pritisak i davali su im korisne savete!